.

.

Vítejte na našich stránkách...

Motto:

"Nejlepší záruka štěstí

je dělat věci nejlépe,

jak to umíš, s tím,co máš"...
.

.

.


Hrčava a současnost.

.

.

Polákům i Čechům se

po sobě stále stýská,

nazpívali společnou píseň

.

.

"Film o hrčavském

gajdošovi Pavlu Zogatovi."

( historie a místní lidové zvyky)O nás » Hrčava
O nás

Hrčava je nejvýchodnější obcí České republiky. V blízkosti obce jsou státní hranice s Polskem a se Slovenskem. Hraniční přechod s Polskem Hrčava - Jaworzynka mohou použít jen pěší, cyklisté a malé motocykly. Obcí prochází řada značených turistických cest, po kterých se můžeme vydat pěšky nebo na kole. Hrčava leží v horském území Jablunkovské Mezihoří. Z obce se můžeme vydat na Gírovou ( 839 m.n.m.) a posedět ve stejnojmenné horské chatě nebo na Komorový Grúň ( 733 m.n.m.). Nejvíce navštěvovanou trasou je cesta vedoucí na Tříhraničník. Na tomto místě byly v roce 1995 postaveny pomocí vrtulníku tři žulové monolity. Každý ze sousedících států má na svém území jeden a při prohlídce sousedního překračujeme statní hranici. Tyto obelisky jsou v nadmořské výšce 556 metrů. V roce 1990 byl na Trojmezí vysazen strom, a to Lípa přátelství. Polský Trojmezní bod je nejjižnějším bodem česko-polské hranice. V blízkosti obce najdeme Lurdskou jeskyni, ve které je u pramene léčivé vody kamenný oltář se sochou Madony.

Historie

První písemná zmínka o obci je z roku 1645. Na území dnešní obce byly postaveny obrany a tak zvané šance, které sloužily k obraně Těšínska proti Turkům. Nedaleko těchto staveb vznikla osada Hrčava, která patřila k polské obci Javořinka. Samostatnou českou osadou se stala až roku 1927. Odpojením od polské obce přišla Hrčava o možnost navštěvovat kostel. Nejbližší byl ve 12 kilometrů dalekém Jablunkově. Byla vyhlášena veřejná sbírka, jejíž finance byly použity pro stavbu kostela v Hrčavě. Byl postaven dřevěný kostel svatého Cyrila a Metoděje v roce 1936. Najdeme v něm ručně vyřezávanou křtitelnicí, původní oltář z modřínového dřeva. Kostel přestože vzhledem k půdorysu patří mezi nejmenší, je nejvyšší stavbou v obci.

Statistické údaje

Název obce: Hrčava
Počet obyvatel: 257
Rozloha: 27 km2
Adresa: Obecní úřad Hrčava , 739 98 Hrčava 53


Statutární orgán - Starosta

Lic. Marek Sikora starosta obce  
Petr Koziel místostarosta obce  
Renata Pyszková předseda kontrolního výboru  
Bc. Vojtěch Bělovský předseda finančního výboru  
Zuzana Kozielová člen zastupitelstva  
Rostislav Sikora člen zastupitelstva  
Petr Karas člen zastupitelstva  


Oficiální internetové stránky http://www.obechrcava.cz/
Obec s rozšířenou působností: Jablunkov

Obec s pověřeným obecním úřadem: Jablunkov

 • Katastrální Výměra 288 ha
 • Nadmořská výška 594 m
 • Počet obyvatel ČR k 1. 1. 2014 je 257, z toho 123 žen a 134 mužů
 • Od 1. 7. 2010 cizinci nejsou vedeni v informačním systému evidence obyvatel.
 • Pošta - ne, pouze výdejní místo
 • Škola, MŠ - ano
 • Zdravotní zařízení - ne
 • Policie - ne
 • Kanalizace - ne
 • Vodovod - ano
 • Plyn - ne

Zdroj: turistika.cz

Obecní symboly

Obecní symboly, znak a prapor navrhl p. Karel Karpecki z Jablunkova. Zastupitelstvo obce Hrčava na svém pravidelném zasedání schválili tento návrh a v dubnu v r. 1995 byly oficiálně obecní symboly předány v Praze starostovi obce. Znak i prapor obce jsou heraldicky popsány na internetových stránkách p. Karpeckého.

 

Erb obce Hrčava

Prapor obce Hrčava

MmIzYWY0MW